Szyk, moda i kreacja wartości

Wartość, jakość, styl

Czym jest dawanie wartości? jak ważna jest dla nas jakość oraz wizerunek i na ile jest prawdziwy? w jaki sposób wszystko to jest ze sobą związane i ma sens.

W dzisiejszym świecie obrazu, nowych technologii, parcia na rozwój, pod presją wymagań i wszechobecnym stresem, który ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie – gdzie są wartości, jakość tego co przekazujemy, tego co posiadamy i jakość naszej pracy nad sobą w relacji i w pracy zawodowej – to tworzy prawdziwy wizerunek nas samych.

Czy warto posiadać mnóstwo rzeczy słabej jakości, które za chwile wymieniamy na nowe, wydając kolejne pieniądze , których nie mamy?Według mnie stanowczo jakość i wcale nie ilość. Każdy z nas ma swoją hierarchie wartości, którymi kieruje się w życiu, warto je rozeznać, zastanowić się nad nimi czy są z nami zgodne i spójne z naszym zachowaniem. Wpływ na to ma również nasze otoczenie, dom, w którym się wychowaliśmy, osoby, które są nam bliskie, społeczeństwo, często religia, wykształcenie, filozofia, ciekawość świata. Wartości wpływają na nasz styl wraz z naszym charakterem tworzą pewną całość. Nie jest tak,że styl, nasz wizerunek jest przypadkowy, może być jedynie nieuporządkowany. Kolejną ważną rzeczą jest to, by znaleźć, by był zgodny z naszym charakterem, upodobaniami i trybem życia.

Czy styl jest tak ważny? i pewnie mogą być zdania podzielone, ale tak jest bardzo ważny, ponieważ wyraża naszą osobowość, jest często nieświadomym przekazem, nijaki sprawia, że stajemy się niewidoczni dla otoczenia, chcemy się ukryć i pewnie mamy ku temu swoje powody całkiem świadome a czasem mniej świadome. Natomiast przesadny ekscentryzm w ubiorze może odstraszyć bądź śmieszyć otoczenie, ale często chcemy po prostu zwrócić na siebie uwagę, przez nieodpowiedni strój na daną okazję możemy ją zepsuć sobie. To właśnie jest ważne, by za nikogo się nie przebierać, nie naśladować swojej przyjaciółki kupując identyczne rzeczy i zakładając je w te same zestawy.

Dopasowanie ubioru do swojej osobowości, potrzeb i charakteru nie jest proste, ale jest możliwe i można go wypracować poznając siebie, eksperymentując i nie ma to związku z wiekiem ani z zawartością portfela. Na to ostatnie chciałabym zwrócić uwagę, iż często wydaje się ludziom, żeby mieć i nosić ubrania dobrej jakości trzeba wydawać fortuny, tak rzeczy dobrej jakości i trwałości więcej nieco kosztują ale służą nam dłużej i znacznie lepiej w nich wyglądamy, na tańsze rzeczy słabej jakości wydajemy znacznie więcej ze względu na to, że szybciej się zużywają często po jednym założeniu czy praniu. Niestety takich towarów jest mnóstwo i ubrania i buty i dodatki. W tym nie ma wartości ani zaspokojenia potrzeby klienta, jest za to handel zalewającej rynek słabej jakości towarem, ale każdy z nas ma wybór i można znaleźć rzeczy dobrej jakości, trwałości i wspierać dobrych producentów i wytwórców i być zadowolonym. Kolejnym rozwiązaniem mimo ogromnej ilości gotowych ubrań jest możliwość uszycia na swoją miarę z dobrego materiału stroju, który będzie tylko dla nas, podkreśli to naszą indywidualność i oryginalność.

Wartością jest to, że chcemy zadbać o siebie,  o swój wygląd przekazując przy tym pewną jakość dla naszego otoczenia, w relacjach, momencie kiedy poszukujemy pracy, kiedy chcemy się rozwijać, jest mnóstwo sytuacji kiedy możemy tworzyć nasz styl i to jest piękne. Nie zamykajmy się w skorupkach obojętności, naśladowania innych, wręcz ich kopiując, to zapewniam dobrze nie wygląda, w bezradności, w wyobrażeniu, że nas na nic nie stać czy na nic nie zasługujemy.

Po pierwsze nasz styl, wizerunek tworzy w naszej głowie, to jak siebie postrzegamy i co chcemy zakomunikować swoim wyglądem innym. Pokazuje dokładnie to co mamy w środku, nawet jak chcemy ukryć coś przed światem, schować się albo wyeksponować.

Styl nasz osobisty jest naszym językiem niewerbalnym, który mówi o nas bardzo wiele i tworzy obraz, który dajemy. To od nas zależy jak ten język rozwiniemy i co chcemy przez nasz styl osiągnąć, czego się boimy. Strach, lęki i stres są  kolejnymi elementami, które nas blokują, ale też widać je w naszym wizerunku, bardzo dużo da się odkryć zanim z kimś porozmawiamy, widoczne są kompleksy,a także to jak świetnie czujemy się w danej stylizacji.

Najważniejsze jest by poznawać siebie, żyć spójnie z dobrymi, naszymi wartościami i je przekazywać, dostrzegać jakość i dobrą pracę.

To jest praca, często bardzo długa nad sobą, ale niezwykle ważna i wartościowa, a budowanie stylu jest piękne. Chodzi właśnie o budowanie pewnej całości i spójności, tym też kieruję się w swojej pracy stylistki, kreatorki wizerunku.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *