Szyk, moda i kreacja wartości

Dlaczego mężczyźni boją się kolorów?

fakty, mity, blokady i rady

Czy mężczyźni na prawdę „nie czują”tematu kolorów? Może dlatego,że nie lubią się wyróżniać i wszystko co kolorowe, to takie „babskie”. Różne badania wskazują, że mężczyźni nie potrafią odróżniać, takiej palety barw i odcieni jak kobiety. To nie jest regułą, osobiście mogę to potwierdzić, że są mężczyźni, którzy świetnie odróżniają odcienie barw i bardzo dobrze sobie z tym radzą. Dlaczego, zatem odważniejsze kolory w stroju uważane są za niemęskie?

W męskich stylizacjach zwykle przeważają szarości, brązy i czernie. To właśnie, te barwy widoczne są na naszych ulicach. Myślę, że nie chodzi tu brak umiejętności dobierania czy rozróżniania kolorów, ale o blokadę psychiczną, o stereotypy i wzorce sztucznie wpojone od dziecka. W swojej pracy stylistki stosuje w takich przypadkach dwie skuteczne metody. Po pierwsze wprowadzanie jednego mocnego akcentu kolorystycznego, może to być krawat, sweter, szalik, by dodać całości charakteru, a jednocześnie zmienić nawyk stosowania kolorów w męskiej stylizacji. Fantastycznie sprawdza się ta metoda, właśnie u panów, którzy mają opory w użyciu kolorów w swoich zestawieniach. Drugim sposobem jest to, by mężczyzna postawił na klasykę w stroju i do tego łączę kilka kolorów, które pasują do każdego typu urody.

Bezpieczne kolory to granat, szary i beż, które spokojnie można łączyć mocniejszymi akcentami. Granat kojarzony z profesjonalizmem i dobrym stylem, bardzo dobrze sprawdza się w zestawieniach eleganckich jak i casualowych. Stanowi doskonały element podstaw garderoby. Świetnie łączy się z beżem, szarością, brązem, niebieskim, fioletem, także z żółtym, pomarańczowym, czerwonym, zielonym. Jedynie może niekorzystnie wypadać w połączeniu z czernią. Szary kolor natomiast jest również bardzo uniwersalny, bardzo dobrze łączy się z innymi kolorami. Beżowy to kolor bardzo neutralny, raczej kojarzony z modą nieformalną, podobnie jak odcienie brązu. Rewelacyjne wypada w zestawieniach z kolorami ziemi, granatem i czerwienią.

Podczas swojej pracy stylistki często słyszę: to czerń jest uniwersalna i do wszystkiego pasuje, no niestety to jest bardzo rozpowszechniony mit. Po pierwsze czerń jest mało uniwersalnym kolorem, który jest kojarzony z żałobą i strojem wieczorowym. Kolejną sprawą jest właśnie to, że w świetle dziennym wypada niekorzystnie przy twarzy, skóra staje się automatycznie bledsza. Zdecydowanie bardziej widoczne są zmarszczki i zaczerwienienia na skórze. Kolejny super mit, który mocno tkwi w głowach, to, to, że czerń wyszczupla, znacznie lepiej sprawdzi się granat czy ciemnoszary. Czarny zdecydowanie mocniej podkreśla kształty i wzmacnia kontrast.

Dlatego drodzy panowie działamy i dobieramy kolory w stylizacjach a kobiety to na pewno docenią. Co ważne pokonacie zbędne blokady i podkreślicie swój charakter.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *