Szyk, moda i kreacja wartości

Skandynawskie inspiracje w stylizacji

Moje zainteresowanie i jednocześnie wielka słabość do skandynawskich klimatów, kultury, języka  i oczywiście mody trwa od  wielu lat. Piękno tkwi w naturze i w jakości. Naturalne materiały, prostota i funkcjonalizm, to jedne z kilku charakterystycznych cech stylu skandynawskiego. Tak samo sytuacja wygląda ze skandynawskimi trendami w modzie, ale czy na pewno? nadal może się tak kojarzyć. Dzisiaj przybliżę Wam kilka nowych skandynawskich inspiracji.

Na pewno styl skandynawski przestał być kojarzony jedynie z grubymi swetrami w norweskie wzory, a projektanci wychodzą na naprzeciw i oferują coraz to więcej ciekawych rozwiązań z wykorzystaniem odzieży w tym stylu. Warto poznać tajniki tego sposobu ubierania się.

To, co dominowało i jest cechą charakterystyczną tworząc stylizacje w stylu skandynawskim, to odpowiedni dobór kolorów. Charakterystyczna biel, beż, szarości, czerń i srebro, to odcienie, które idealnie się w niego wkomponowują. Najlepiej jak wybieramy jeden kolor lub maksymalnie dwa. W stylizacjach tego typu must have będzie zapewne biała koszula, doskonałej jakości. Kiedy już mowa o materiałach, to pewne jest, że muszą charakteryzować się wysoką jakością. Do tego grona zalicza się dobrej jakości dzianina, basicowe T-shirty czy nawet spodnie dresowe. W okresie jesienno-zimowym z pewnością również wełna.

Właśnie ponadczasowy szyk, prostota  i jakość – to najtrafniejsze określenia, biorąc pod uwagę skandynawskie umiłowanie do minimalizmu. Jednak istnieje jeszcze jedna ważna cecha bądź element  kluczowy, to zabawa i kolor. Skandynawki bazują na ponadczasowych połączeniach czerni, szarości, bieli i beżu, ale równie mocno ukochały różnorodność kolorów. Kluczem doboru stylizacji stają elementy:coś starego z nowym, coś kobiecego z męskim oraz czegoś eleganckiego ze sportowym. Potrafią świetnie łączyć ze sobą wzory i faktury. Wybierają dokładnie to, w czym czują się dobrze. Bawią się proporcjami, formą, a kwieciste sukienki mogą założyć do spodni.

Skandynawski styl, jak każdy inny zmieniał się przez wiele lat i my zaczęliśmy go postrzegać bardziej wielowymiarowo. Styl ten stał się po prostu bardziej widoczny i żywiołowy. To komfort a nie minimalizm, jest jedną z najważniejszych cech w stylu ubierania się mieszkanek Północy. Bardzo selektywnie podchodzą do trendów, ani uwielbiające prostotę Szwedki, czy Dunki, które charakteryzują kolory czy Norweżki, które cenią styl glamour, nie stają się nigdy ofiarami mody.

Jak pisze znana blogerka Pernille Teisback : Skandynawowie, w porównaniu z innymi Europejczykami, są z natury bardziej niezależni i pewni siebie i to widać, również w interpretacji mody.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *