Szyk, moda, kreacja wartości

Kolory – niebieski – znaczenie i psychologia

Kolor niebieski ulokowany po chłodnej stronie koła barw.

Myślę, że pierwsze skojarzenie to piękne, niebieskie niebo, połączone ze spokojem.

Specyfika koloru niebieskiego: uwalnia umysł, symbolizuje wolność, sprawia poczucie harmonii ze środowiskiem. Przywodzi na myśl żywioły nieba i wody.W starożytnym świecie kolor przynoszący szczęście. Symbolizuje oczywiście kolor niebios, a u Hindusów jest to kolor seksu.

Wybierając kolor niebieski w stylizacji ubioru pokazujemy, że jesteśmy osobami pełnymi wyobraźni, twórczej mocy czasem melancholijnymi i bardzo uczuciowymi. Ludzie ubrani na niebiesko postrzegani są przez innych jako osoby kompetentne, godne zaufania, uczciwe i wiarygodne. Osoby pracujące w branży kreatywnej, nosząc niebieskie stylizacje szybciej wpadają na ciekawe pomysły. Często wybieramy też ten kolor w ubiorze, dlatego, że ma wiele zalet i daje poczucie lekkości, jednocześnie dodaje odwagi i kreatywności. Oczywiście jest kolorem jeansów i możemy wyrazić naszą buntowniczą stronę charakteru. Nie jest polecany osobom zbyt szczupłym.

Natomiast w dekoracji wnętrz kolor polecany jest w sytuacji, kiedy chcemy sprawić, by pokoje wyglądały na większe, zalecany właśnie w małych pokojach, wnękach. Błękit ścianach bardzo dobrze wpływa w sypialni, kiedy mamy problem z zasypianiem, kolor wywołuje poczucie harmonii. Idealny kolor do łazienek, naturalnie kojarzony z wodą. Błękit często wykorzystywany jest przez dekoratorów wnętrz przedsiębiorstw i biur, działa rewelacyjnie. Bardzo dobrze działa, kiedy dużo pracujemy na komputerze, gdy tło ekranu utrzymane jest w tonacji lazurowej.

Kolor niebieski służy do opakowań produktów dietetyczny,a jednocześnie nie jest kolorem żywności, podświadomie kojarzymy go z trucizną.

Ten fantastyczny kolor z szeroką gamą zastosowań i znaczeń. Zachęcam do wprowadzenia go do naszej garderoby i otoczenia.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *