Tajemnicza moc zapachu

Czym to pachnie? wpływ zapachu na nasze emocje

 

Zapraszam do eksperymentu z zapachem – przywołaj w pamięci zapach, który bardzo przyjemnie się kojarzy, z radosną sytuacją w życiu, z przyjemną chwilą – co wtedy czujesz? czy znikają wtedy negatywne wrażenia i zmęczenie i pojawia się uśmiech na twarzy? czy może w czymś pomóc?

To jest bardzo fascynujące zjawisko, tak i jak najbardziej istnieje coś takiego jak pamięć zapachowa.

Kiedy czujemy przyjemny dla nas zapach, to tak jakbyśmy przywoływali pozytywne, dobre emocje z nim związane, może nam to pomóc w poprawieniu nastroju. Myślę, że nikogo nie muszę przekonywać, że zapachy wpływają na nasze emocje i budują określony nastrój. Zmysł węchu jest zmysłem skojarzeniowym i działa  subiektywnie, dla przykładu zapach różany może być bardzo przyjemny i tworzący przyjazny obraz i odczucie, do którego chcemy wracać, natomiast dla innej osoby będzie odpychający, duszący, zbyt mocny co zostanie zapamiętane negatywnie.

Właśnie słowa określające zapach są zapamiętywane ze źródłem zapachu. To jednak nie wszystko, ponieważ zapisane w pamięci wrażenie zapachowe jest zawsze związane z okolicznościami w jakich zadziałam bodziec zapachowy.

Dlatego czując określony zapach ponownie jesteśmy w stanie przywołać związane z nim wspomnienia z przeszłości.

Ważna przy tym jest intensywność i trwałość zapisanych w pamięci  wrażeń i w jaki sposób zostały przez nas odebrane. Co więcej wiedza ta daje możliwości wykorzystania takich skojarzeń do uzyskania określonych zachowań i wrażeń emocjonalnych. Powołując się na badania przeprowadzane w tej dziedzinie zapach będzie silniej oddziaływał kiedy towarzyszy mu kolor np zapach cytrynowy kojarzony z żółtym kolorem wzmacnia jego zapamiętanie. Przyjemne dla nas zapachy przywołują pozytywne emocje, obniżają napięcie i poziom zmęczenia, sprzyjają relaksowi. Tutaj możemy się skłaniać ku aromaterapii w sytuacji stresowej bądź zgromadzić w naszym domu zapachy, które mają dobroczynny wpływa na nasze emocje. Wiele sklepów wykorzystuje też siłę zapachu na nasze zmysły i te, które nam się dobrze skojarzą, będą mieć wpływ na nasz powrót do danego sklepu bądź innego miejsca.

Zachęcam gorąco do eksperymentowania z zapachami i otaczania się właśnie tymi, które mają pozytywny wpływ na nasze emocje, co dodatkowo wpływa na zdrowie naszego organizmu.

Zapach jest czymś fascynującym, czujemy go, ale nie widzimy a jednak zapamiętujemy. Mamy wiele skojarzeń z miłymi zapachami z dzieciństwa, wracają wspomnienia być może o osobach nam bliskich albo miejscach szczególnie ważnych.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *